Hızlı haber Türkiye’nin spor radyosunda

''VAR'daki teknik hatalar maçın tekrarını gerektirmez''

MHK Başkanı Namoğlu, Fenerbahçe - Medipol Başakşehir maçında VAR sisteminin güç kaybı yaşanması nedeniyle çalışmadığını söyledi. Namoğlu, NTV'de katıldığı programda VAR'daki arıza nedeniyle maçın tekrar edilemeyeceğini söyledi.

(NTV)

Video Yardımcı Hakem Sistemi "var" futbolun gündeminden düşmüyor. Dün akşam oynanan Fenerbahçe - Medipol Başakşehir maçında, sistemin arızalanması üzerine yeni bir tartışma başladı.

Çünkü, tam o sırada "VAR"a başvurulacak kritik bir pozisyon yaşandı, ancak sistem devre dışı olduğu için, hakem kararını pozisyonu kontrol etmeden vermek zorunda kaldı. 

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu, "VAR sisteminde güç kaybı nedeniyle sistemin çalışmadı. 5 dakika 40 saniye süren bir kesinti oldu. VAR odasına görüntü ulaşmadı. Şansızlık o dakikalarda VAR'a ihtiyaç duyulması oldu. Geçen hafta da bir dakika süren bir kesinti oldu ancak VAR'a ihtiyaç duyulan bir pozisyon olmadığı için sorun teşkil etmedi. 

Bu sadece Türkiye'de değil başka yerlerde de oluyor. Geçen yıl Almanya'da dört kere meydana gelmiş. Bu sene Fransa ve İspanya'da da aksaklık yaşanmış.

VAR'ın devre dışı kaldığı anlarda protokol gereği hakem maçı yönetmeye devam eder. Protokole göre VAR'daki teknik hatalar maçın tekrar edilmesi gerekmez" ifadelerini kullandı.