Hızlı haber Türkiye’nin spor radyosunda

''Beşiktaş'tan ayrılacağım son gün...''

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

A Milli Takım ve Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Nevzat Demir Tesisleri'nde bir basın toplantısı düzenledi.

İşte Şenol Güneş'in açıklamalarından öne çıkanlar...

MAYIS'I GÖRMEMİ İSTEMEYENLER VAR

Kandilinizi kutluyorum. Hayırlara vesile olmasını istiyoruz. Bağışlanmanın daha önde olduğu bir kandil olarak görüyorum. Cemre toprağa düştü, bahar havası geliyor. Yaptığımız işin eleştiri boyutu olduğunu biliyoruz. Dersler çıkaracağımız durumları değerlendirmek istiyorum. Ağırlık noktamız Beşiktaş olacaktır. Beşiktaş'a olan sevgim, yüreğimde aynı sıcaklığıyla devam edecek. Mayıs'ı görmek istemeyenler var. İnşallah onlar çok Mayıs görürler.

YAŞANMASI GEREKEN DEĞİŞİM

4 yıl önce Fikret Orman'la görüşerek göreve geldim. Beşiktaş büyük bir marka ve camiadır. Başarılarıyla son yılların en iyi takımıdır. Bu güne kadar Beşiktaş taraftarı beni bağrına bastı. Beşiktaş büyük bir markadır. Beni de bugüne kadar kimse yalnız bırakmadı. Ben Milli Takım'la ilgili düşüncemi zaten açıkladım. Partizan maçı sonrası söyledim. Beşiktaş'tan sonra olursa Milli Takım olur demiştim. Beşiktaş'ta yaşanması gereken bir değişim yaşanıyor. BU bir yenilenme sürecidir. Değişim sürecini sancılı yaşayacağımız bir gerçek. Benim ya da yönetimin hataları vardır. Oyuncuyla farklı fikirimiz olabilir. Oynatmam, kadroya almam. Görüş ayrılığı vardır. Olabilir. Beşiktaş'ın kadrosu, ekonomisi ve beklentileri arasında çelişki vardır. Bu dört yılda çok şey gördüm ve öğrendim. Beşiktaş'ın ekonomisi ile beklentisi arasında bir çelişki olduğu gerçektir. Bu çelişkileri düzeltmezsek her kulüpte daha büyük facialar olacaktır.

İLK GÜNKÜ GİBİ ÇALIŞACAĞIM

Ayrılma isteği, benim önceliğim olan bir konu değildi. Buraya ayrılmak için gelmedim. Bazen en güzel şekilde ayrılmamız gerekiyor. Sezon başında da Milli Takım için gelen teklifi kabul edebilirdim. Bunun peşinde olsam kovalasam önceki görüşmemizde giderdim. Ben Fikret Orman'la birçok şeyi paylaşıyorum. Ayrılacağım son gün bile ilk günkü aşkla çalışacağım. Kimsenin şüphesi olmasın. Kulübün bir kararı var, kararı başkan verir.

FENERBAHÇE DÜŞMANI DEĞİLİM

Fenerbahçe düşmanı değilim. Ersun hocayla görüştüm, Ali Koç'la da görüşeceğim. Ben eğer Türkiye'de şiddetin sebebiysem bu işi yapmam. Fenerbahçe'yle ilgili kavgada ben saldırmadım. Dayak yiyen benim. Fenerbahçe ile hiçbir sorunum olmaz, Ali Koç ile aram çok iyidir. Milli Takım tüm takımların üstü, tavanı. Taban sağlam olmazsa tepenin önemi yok. Tepe iyi temsil etmezse de tabanın önemi kalıyor.

Evet bir hatam var. Mart'ta gelmeye sıcak bakmayan bir kişi olarak haziran ayında gelirim dedim. O zaman martta kimi getireceğiz hocam dediler haklı olarak. E kulüp var dedim. Daha sonra o maddeyi öğrendik. TFF'nin kulüpten izin almasına gerek yok diye. Milli Takım antrenörü olursam da, benim başka bir yerde kardeşim olsa Fenerbahçe'deki oyuncu daha iyiyse onu alırım. Benim niyetim herkese güzel bakmak.

YARDIMCI ANTRENÖR AÇIKLAMASI

Milli Takım'da federasyon içindeki mevcut hoca arkadaşlarla devam edeceğim. En azından bu iki maçlık böyle. Ondan sonra yeni bir düzen kurmak istiyorum.

"İKİ TAKIMI ÇALIŞTIRMAYA SICAK BAKMAM SÖZÜNÜN ALTINDA EZİLECEĞİM"

"Bana yazı geldi, 2 maçlığına Milli Takım'a gideceğim diye. Giderken de her zaman, daha önce söylediğim, 'İki takımı çalıştırmaya sıcak bakmam' sözünün altında ezileceğim. Beni en çok rahatsız eden konu bu. Evet bir hatam var. Martta gelmeye sıcak bakmayan bir kişi olarak 'haziranda gelirim' dedim. 'O zaman martta kimi getireceğiz hocam' dediler haklı olarak. 'Kulüp var' dedim. Daha sonra o maddeyi öğrendik. TFF'nin kulüpten izin almasına gerek olmadığı yönünde"

"BENİM BIRAKMAM ASIL ZARAR VERİR KULÜBE"

"Türkiye'de bütün kulüplerim birbirine ihtiyacı var. Milli Takım başka bir olgu. Fikret Orman'la konuştum. Hocayla devam edeceğiz diyor. Ben de aynı düşüncedeyim. Guti gelsin deniliyor. Beraber çalışıyoruz zaten. Benim burada bırakmam asıl zarar verir kulübe. Taraftar bunu kabul etmez deniliyor. Neyi kabul etmez? Bunun kararını ben vermiyorumki zaten. Ben Beşiktaş için en iyisini yaparım. Milli Takıma gideceği için aklı burada değil sözler söyleniyor. Fenerbahçe maçının ilk yarısında aklım burdaydı da ikinci yarıda aklım gitti mi?"

"BANA BİR TEKLİF GELMEDİ"

"Türk Milli Takımı, ülkenin her yerine gider. Herkese de kucak açar. Beşiktaş'ın son iki yılda sıkıntıları var doğru. Beşiktaş'ın itibarını zedelemek istiyorlar. Başkana ve hocaya saygısızlık Beşiktaş'ın itibarını bitirir. Hocayla devam etme kararı aldık dediler. Bana bir teklif gelmedi. Konuştuk. Hocam biz senle 1 yıl daha devam etmek istiyorum dediler. Orada ihtilafa düştük."

""BEN GİDECEĞİM DİYE OYNAMAYAN OYUNCU MAÇ SATIYOR DEMEKTİR"

"Ben gideceğim diye sahaya çıkacak oyuncu oynamayacak? Öyle mi? O zaman maç satıyor demektir. Hiçbir oyuncu, teknik heyetten birine saygısızlık yapamaz. Teknik heyet de yönetime saygısızlık yapamaz. Hocasına saygısızlık yapan birinin yanında kimse durmaz. Ben bu düşünceyi doğru bulmuyorum."

"BEŞİKTAŞ TARAFTARI BENİ SEVİYOR"

"Sosyal medyada tozu dumana katıp bizi yok etmek isteyenler, ortalık çamur olduğu zaman boğulur kalırlar. Taraftar beni tribüne çağırmasa da önemli değil. Ben sokakta gördüğüm kadarıyla Beşiktaş taraftarı beni seviyor. Ligin ikinci yarısında beni tribünlere çağırmamış olabilirler. O da onların takdiridir."

ARDA TURAN, BURAK YILMAZ VE VOLKAN DEMİREL MİLLİ TAKIM'A DÖNECEK Mİ?

"Şu anda Federasyon içerisinde olan teknik heyetle devam edeceğim. Marttaki iki maç bittikten sonra bir yapılanmaya gidebiliriz. Her oyuncu Milli Takım forması giyebilir. Milli Takım'a olumlu katkı yapabilecek oyuncular için oturup konuşacağız. Yeri geldiği zaman ne yapılabilir konuşacağız. Gelişen şartlar içerisinde oyuncuların hem kendine hem takıma olumlu katkısından çok olumsuz katkısı olacaksa kadroda olmayabilirler. Ben tek başıma karar vermeyeceğim. Benim istediğim tek şey, takımı 2020 Avrupa Şampiyonası'na götürmek."